0 - Krátké aktuality | 27.08.2014
Z historie: 11 tisíc diváků na ligové premiéře
V sobotním bulletinu vyšel první díl našeho seriálu o pardubické fotbalové historii. Video k výročí prvního ligového utkání hraného na Letním stadionu jsme vám představili už v pátek, nyní si ještě můžete přečíst zmíněnou textovou verzi...
Na ligovou premiéru přišlo v Pardubicích 11 tisíc diváků
Byla neděle 22. srpna 1937. Na pardubický Letní stadion, kterému tehdy bylo teprve 6 let a patřil k nejmodernějším sportovním stánkům v Československu, přicházely tisíce fanoušků. Chystala se zde velká sláva, neboť ve východočeském městě měla premiéru fotbalová liga. Klub SK Pardubice se měl poprvé představit mezi fotbalovou elitou.
Úvod článku hodně napověděl o tom, jaké výročí si v těchto dnech připomínáme. Ano, v předvečer utkání Fotbalové národní ligy Pardubice - Zlín tomu bylo 77 let, kdy se v Pardubicích hrála poprvé nejvyšší fotbalová soutěž. Využíváme tohoto výročí, abychom zahájili náš seriál o zajímavých okamžicích a osobnostech pardubického fotbalu. Jeho historie si totiž s ostatními sporty v našem městě nezadá a je jen škoda, že se tak málo připomíná…
Na ligovou premiéru na Letním stadionu se přišlo podívat 11. 000 diváků. Ti obsadili obě protilehlé tribuny, davy fanoušků zaplnily také klopenou cyklistickou dráhu, i ta posloužila jako hlediště. Když nastoupili domácí hráči v bílých dresech, přivítala je vlna bouřlivého potlesku. Následovalo tradiční fotografování a pak už rozhodčí Vlček z Prahy zahájil utkání…
Dlouhá cesta do ligové soutěže
Než ale mohli vyběhnout hráči SK Pardubice na ligové trávníky, vystřídalo se v klubu několik generací vynikajících fotbalistů. Klub byl založený již v roce 1899 a byl tak nejstarším fotbalovým týmem ve městě, byť svou fotbalovou činnost zahájil až v roce 1901. Byl velmi aktivní a v roce 1909 přivítal na svém stadionu na Olšinkách zahraničního soupeře, anglický Civil Service Londýn. I jeho chod ovlivnila v letech 1914 - 1918 První světová válka, ale krátce po ní rozjel klub naplno svou činnost.
Od začátku 20 tých let patřil SK Pardubice ke kvalitním týmům, zejména trio Svoboda - Krčma - Ženíšek budilo v polovině dvacátých let respekt. Eduard Krčma se v roce 1926 stal prvním reprezentantem z pardubického klubu, jméno Ladislava Ženíška je poměrně známé, v roce 1934 získal na MS v Itálii, již jako hráč Slavie, stříbrnou medaili. Ale zpátky do Pardubic. Místní SK dlouhé roky bojoval na předních místech v divizi českého venkova, což byla jedna ze skupin druhé nejvyšší soutěže, z níž bylo možné přes kvalifikační turnaj postoupit do 1. ligy, kde v té době vládly pražské kluby, Sparta a Slavia.
SK byl v té době velmi aktivní při řadě jednání o výstavbě Letního stadionu, který byl nakonec v roce 1931 slavnostně otevřený za přítomnosti prezidenta T.G.Masaryka. Fotbalisté SK pak měli tento stadion, který lemovala cyklistická dráha (její „ostatky“ můžete na stadionu vystopovat dodnes), jako svůj domácí. V SK Pardubice se za řadu let činnosti vystřídalo několik funkcionářů a významný byl z tohoto pohledu rok 1935, kdy se předsedou klubu stal Ing. Josef Vencl. Ten ho nasměroval k boji o postup do ligy.
Vysněný postup
V sezóně 1936/1937 vyhrál SK Pardubice východní skupinu divize českého venkova a stal se tak účastníkem kvalifikačního turnaje o postup do 1. celostátní ligy. Stejně jako týmy Slezská Ostrava (dnešní Baník), DFC Praha, Čechie Karlín a slovenské Filakovo. Jestli byla kvalifikace pro fanoušky lákavá? Rozhodně byla, na domácí kvalifikační zápas SK Pardubice - Čechie Karlín přišlo na Letní stadion 8.000 diváků… Celá kvalifikace byla dramatická a o postupu Slezské Ostrava a Pardubic rozhodlo až její poslední kolo. "Nováčky se sluší v lize přivítat. Pokud jde o Pardubice, je sice pravda, že jsou v lize poprvé: nejsou však noví na důležitých kolbištích domácích i zahraničních. Před jejich tradicí klobouk dolů," psaly o postupu týmu do nejvyšší soutěže Lidové noviny. I ve městě byl postup velkou událostí. Po návratu z posledního utkání v Ostravě vítali tým na pardubickém nádraží tisíce fanoušků, kteří spolu s hudbou doprovodili hráče až na stadion…
Poprvé v lize
Z dnešního pohledu se to může zdát až neuvěřitelné, ale ligová soutěž startovala hned další víkend po skončení kvalifikačních bojů! Pardubické vedení nelenilo a zajistilo si služby jednoho z nejlepších trenérů té doby. Na lavičce týmu usedl kladenský rodák Otakar Škvain-Mazal, bývalý vynikající reprezentant, jehož hráčskou kariéru předčasně ukončilo vážné zranění. K jeho osobě se v našem seriálu ještě vrátíme. Los přisoudil pardubickým hráčům za soupeře pro úvodní kolo SK Náchod, podle dobového tisku velkého rivala.
A jak pardubická premiéra dopadla? "Do 10. minuty byly Pardubice útočnější, ale neproměnily několik chancí," psaly druhý den o utkání Národní listy. "Po změně stran měli domácí ostrý nástup a již v 6. minutě získal Chládek Pardubicím vedení. Náchod se vložil do hry, snažil se vyrovnati. Pardubice však byly šťastnější a v 16. minutě Chládek zvýšil na 2:0. Ve 21. minutě se podařilo Náchodu Schlogrem docíliti čestnou branku, Náchod pak marně finišoval. Vítězové měli dobrou obranu, v níž vynikal především Klus, záloha dobře podporovala útok a měla nejlepšího hráče v Synkovi. Útok byl dobře vedený Korečkem, nejlepší hru v něm podal Chládek." Takhle popsal zápas tehdy nejčtenější deník. Výhra 2:1 byla dobrým vstupem do premiérové sezóny, na jejímž konci obsadil SK Pardubice 9. místo. Tým ale posbíral řadu zkušeností, které v následujících třech sezónách přetavil z bronzové medaile z nejvyšší soutěže…
Ale to už je jiná kapitola pardubické fotbalové historie…
(Autor: Radek Klier | Datum: 27.08.2014 | Zdroj fotky: redakce )