F:L | 21.04.2023

Josef Prorok: Beru i výhru gólem v 90. minutě!

Dobré i smutné vzpomínky na východočeské derby a hlavně vědomí, že vždy šlo o vyhecovaný fotbal! To v sobě uchovává bývalý hráč VCHZ Pardubice Josef Prorok, který dosud fotbalové dění sleduje a jen málokterý zápas našeho týmu si nechá ujít. A protože další derby se blíží, nemohlo být tématem nic jiného!

Josef Prorok vyrůstal jako dorostenec v mládežnickém týmu Chemiků, kde ho mj. vedl někdejší reprezentant Jiří Zástěra. Během ligové sezóny 1968/69 se přesunul do týmu dospělých, kde nastupoval v defenzivě VCHZ až do roku 1983, kdy přestoupil do Kutné Hory! „Derby s Hradcem, to byl vždy velký zápas,“ vzpomíná dnes po několika desetiletích. „Pamatuji na zápas, který se musel hrát na pardubickém stadionu Rudé Hvězdy, protože o něj byl velký zájem a dorazilo 18 tisíc diváků.“

Hned na úvod nám řekl tu nejhorší vzpomínku. Psal se podzim roku 1976 a „chemici“ se chystali na třetiligový zápas na trávníku soupeře. „My jsme se tehdy na zápas poctivě připravovali a dokonce jsme byli na soustředění ve Skutči. Jenže pak jsme vyrazili na zápas a 0:7 prohráli,“ říká Josef Prorok a hned dodává, že v jarní odvetě se v dubnu 1977 se hrál skvělý fotbal. „Na ´Gotwalďáku´to tehdy skončilo 3:3, byl to výborný zápas, jenže já ho kvůli osmizápasovému trestu za vyloučení ve Frýdku-Místku nehrál,“ usmívá se dnes. „To nás vedl trenér Zdeněk Krejčí, bývalý hráč Hradce, na toho vzpomínám rád.“

Kde se v tehdejších letech brala fotbalová rivalita mezi Pardubicemi a Hradcem? „Ono se to s námi neslo už od mládí. Tehdy se často hrály turnaje učilišť, já studoval v Rybitví, a s hradeckými kluky jsme se na hřišti potkávali. Pak se ta rivalita přenesla i do ligových dorostů, poté i mezi dospělé. Takhle jsem tu rivalitu měl já.“

V sedmdesátých letech, kdy odehrál Josef Prorok proti Hradci většinu zápasů, se kluby potkávaly na druho a třetiligové úrovní. S výjimkou sezóny 1972/73, kdy se „sousedé“ na rok vrátili mezi elitu. „Vždy to byl velký zápas a vyhecované to bylo pokaždé. Ale býval to výborný fotbal, hrálo se naplno a neuchylovali jsme se k žádným sprosťárnám, nebo zákeřnostem,“ dodává.

Josef Prorok, kterému bude v září 73 let, bude našemu týmu v sobotu držet palce. „Budu rád, když se kluci vyvarují chyb, z kterých bychom inkasovali zbytečné branky. Přeji si, ať hráči nechají na trávníku všechno, co bude v jejich silách,“ Jeho tip na výsledek? „Klidně ať dají gól na 1:0 v 90. minutě, vyhrají – a jdou slavit,"

Pokud vás zajímá, odkud bude Josef Prorok fandit, dostanete očekávanou odpověď. Stejně jako sledoval všechna naše utkání na Vinici, kdy na cestě z divize do 2. ligy bojoval v našem dresu jeho syn Tomáš, bude i tentokrát na tribuně! „Chodím na každý zápas, fandím a jsem z nového stadionu nadšený,“ říká bez váhání.

(Autor: Radek Klier | Datum: 21.04.2023 | Zdroj fotky: Radek Klier )

Auto Hybeš - Škoda Auto Hybeš - KIA AUTO IN ČPP Servis Město pardubice Kave bau Pardubický kraj

ČPP Servis